Fazilet Sitesi Neden Yıkıldı Öne çıkarılmış

Tem 16 2015 3 yorum
Ögeyi değerlendirin
(5 oy)

Fazilet Sitesi 1995 Yılında inşaatına başlanmış ve 2000 yılında hak sahiplerine teslim edilmiştir. 2 Bloktan oluşmaktadır. Müteahhit M.Oktay HARTEVİ dir. Sitede A Blokta 7 kat 14 daire ve B Blokta 7 Kat 14 daire olmak üzere toplam 28 Daire bulunmaktadır. 6 Şubat 2023 Maraş depremlerinden gece 04:17 de olan 7.8 lik depremde Altında fırın bulunan Fazilet A Blok ilk 6 saniye içerisinde yıkılmıştır. B Blok 15 gün süren deprem fırtınasında yaşanılan 7.8 – 6.4 – 7.6 – 6.4 – 5.8 – 5.5 belli başlı büyük depremlerin hepsinde üzerinde çatlak dahi bulunmadan ayakta kalmıştır. Yıkılan A Blok ta bina altında bulunan fırının işçileride dahil olmak üzere toplamda 18 yetişkin ve 2 çocuk vefat etmiş ayrıca enkazdan 14 yetişkin ve 1 bebek yaralı kurtarılmıştır.

Deprem Hukuk Mücadelesinde Sonuç Alamayan Bizleri Böyle Vurdu

Fazilet Sitesi A Bloğun altında bulunan Akın Fırın sahibi Akın Yağcı ve Feriha Yağcı ile 2010 Yılında fırına karşı başlatılan hukuk mücadelesini 2 defa kazanmış her defasında Fırın sahibi Akın YAĞCI davayı temize götürmüştür. Depremden 3 yıl önce 2018 yılında Mahkeme Fırın sahibini suçlu bulmuş ve ruhsatsız olarak işlettiği Ekmek Üretim Fırınının binaya verdiği zararları gidermesi ve 16 bin TL ceza ödemesine karar verilmiştir. Fırın sahibi binanın arka cephesinde izinsiz beton blokları keserek açtığı kaçak kullanılan kapıyı kapatması, Bina ile fırın arasındaki ısı yalıtımını yapması, Ruhsatsız kullandığı ve binanın ana taşıyıcı kolonuna sabitlediği fırının 7/24 çalışan bacasını binadan izole şekilde dışarıya almasını binada dükkanları birleştirmek için kestiği taşıyıcı duvarları binanın dayanıklılığına zarar verdiği için kapatması ayrıca da işletmesinin önündeki pastane çay masalarının üzerini örten sundurmasını kaldırması gerektiği kararı alınmıştır. Buna rağmen Fırın sahibi mahkeme kararına uymamış ve mahkeme kararında belirtilen çok önemli maddelerden hiçbirisini uygulamamıştır. Bunun üzerine avukatlarımızın konuyu yeniden mahkemeye sunması üzerine nöbetçi mahkeme hakimi bina üzerinde bu kadar elzem yapılması gerekenleri göz ardı etmiş ve raporuna binanın sadece sundurmasının sorun teşkil ettiğini sundurmanın kısaltılması halinde mahkemenin kararının uygulanmış olacağına hükmetmiştir.

Akın Yağcı

Fazilet Apartmanı altında bulunan ve 23 senedir faaliyet gösteren Fazilet Sitesi A Blok un depremde çökmesinde çok bariz suçlu olan Akın YAĞCI

 • Ekmek Üretim Baca Ruhsatı Yok
 • Taşıyıcı Kolonlar Arası Kiriş Altı Duvarlar Kesilmiş
 • Baca Binanın Taşıyıcı Kolonuna Sabitlenmiş
 • Bina Arka Cephe Taşıyıcı Beton Kesilerek Kapı Açılmış
 • Fırın Ocağının Bina İle İzolasyonu Yapılmadı
 • Fırın Asma Katına Çok Aşırı Un Yükü Yığıldı

Bizler Fazilet apartmanında annelerini babalarını evlatlarını kardeşlerini eşlerini kızlarını kaybetmiş deprem mağdurları olarak depremden sonra enkazdan Akın Fırına ait 1.5 TIR toplamda 70 yada 80 Ton ağırlığında binanın yıkılmasında ana unsurlardan olan aşırı yükün binanın asma katında depolandığını fotoğraflarla kanıtladık. Fırının kolanlar arası kiriş altı taşıyıcı duvarları kestiğini fotoğraf ve videolar ile kanıtladık. Fırının bacasının binanın taşıyıcı kolonuna sabitlendiğini ve depremden sonra açığa çıkan ana taşıyıcı kolondaki yanık izlerinin ve ana taşıyıcı kolonun un ufak olduğunu fotoğraflarla kanıtladık. Binanın arka cephesindeki taşıyıcı aksamı keserek kaçak kapı açtığını fotoğraflar ve videolar ile kanıtladık. Bizim yakınlarımızın suçu neydi tüm devlet kurumları bir fırına 13 yıl süren adalet mücadelemizde dur diyemediler. Son alınan mahkeme kararındaki doğru kararın da sonraki temiz mahkemesindeki nöbetçi hakim tarafından hiçe sayıldığına şahit olduk. Depremden sonra gelen bilirkişinin fırının A Bloğun altında değilde B Bloğun altında olduğuna dair rapor yazdığına şahit olduk.

Bunca göz göre göre yapılan usulsüzlük – adaletsizlik – göz yumma – arka çıkma – cezai müeyyide uygulamama – yürütmeyi durdurma gibi süreçleri yaşadıktan sonra depremden sonra 6 ay geçti ve hala suçlu demiyorum katiller hala elini kolunu sallayarak geziyorlar. Müeahhit suçlu olsaydı B Blok o kadar kısa zamanda o kadar yüksek depremlerde en azından orta yada ağır hasarlı olurdu ancak B Blokta bırakın orta hasarı ağır hasarı çatlak dahi yoktu. B Blok  için hızlıca ağır hasar kararı verildi ve yıkımına çok acil olmamasına rağmen bir an önce başlandı. Bu yapılanlar aklımıza fırının suçunu net bir şekilde ortaya koyan B Bloktaki hasarsızlığın bir an önce bertaraf edilmesi gerekiyordu ve edildi imajını perçinledi.

Bina Ne kadar hızlı yıkıldı

Binanın kapıcısı anlatıyor; Bina deprem başladıktan max 6 saniye sonra üzerimize indi ve kapıcı dairesi çökmedi ancak fırının unları kapıcı dairesinin önündeki alana çöktü. Biz tünel kazarak yandaki yıkılmayan bloğun kazan dairesine geçerek kurtulabildik.

Bu depremde 2 kişide fırın işçisi hayatını kaybetti. Bina sarsıntının ilk anlarında yıkılmış olmalı ki fırının hem önden hemde asma katta kaçak açtıkları arkadan kapısı vardı. İşçilerin düz ayak koşarak çıkabilecekleri imkanları olduğu halde bina saniyeler içinde yıkıldı ve onlarda 3-5 adım atıp kaçabilecekleri binadan kurtulamadılar. Bu bize fırının yıllarca betona verdiği zarar ve asma kata yüklediği tonlarca un yükünün binanın yıkılmasında temel teşkil ettiğini bir kez daha göstermektedir.

Fazilet Sitesinde Kimler Vefat Etti.
18 Yetişkin ve 2 Çocuk toplam 20 Kişi Enkazda Vefat Etmiştir

Enkazda Vefat Eden Kişilerin Listesi:

FAZİLET SİTESİ A BLOK (YIKILAN BLOK)

KAT 1 - 1 Nolu Daire;

 1. Akın YAĞCI (Dairede Değildi)
 2. Feriha YAĞCI (Dairede Değildi)

KAT 1 - 2 Nolu Daire;

 1. Fatma SEVİLMİŞ (Depremde Enkazda Vefat Etti)
 2. Nazire SEVİLMİŞ (Depremde Enkazda Vefat Etti)
 3. Tülay SEVİLMİŞ (Depremde Enkazda Vefat Etti)

KAT 2 - 3 Nolu Daire;

 1. Şakir ÇETİNASLAN (Depremde Enkazdan Çıkarıldı)
 2. Ayşe ÇETİNASLAN (Depremde Enkazda Vefat Etti)
 3. Esra ÇETİNASLAN (Deprem Gecesi Evde Değildi)

Kat 2 - 4 Nolu Daire;

 1. Daire Deprem Gecesi Boştu

Kat 3 - 5 Nolu Daire;

 1. Mehmet AKBAŞ (Depremde Enkazdan Sağ Kurtarıldı)
 2. Imış AKBAŞ (Depremde Enkazda Vefat Etti)
 3. Mehmet AKBAŞ ın KIZI (O Gece misafir olarak gelen kızı sağ olarak kurtarıldı)
 4. Mehmet AKBAŞ ın DAMADI (O Gece misafir olarak gelen damadı sağ olarak kurtarıldı)

Kat 3 - 6 Nolu Daire;

 1. Metin ÇANAKÇI (Deprem gecesi evde değildi)
 2. Nurten ÇANAKÇI (Depremde Enkazda Vefat Etti)
 3. Gülsevde ÇANAKÇI (Çocuk Depremde Enkazda Vefat Etti)

Kat 4 - 7 Nolu Daire;

 1. Süleyman KAYIRAN (Depremde Enkazda Vefat Etti)
 2. Muazzez KAYIRAN (Depremde Enkazda Vefat Etti)

Kat 4 - 8 Nolu Daire;

 1. Ali AVGIN (Depremde Enkazdan Yaralı Kurtarıldı)
 2. Gülay AVGIN (Depremde Enkazda Vefat Etti)
 3. Hatice Kübra AVGIN (Depremde Enkazda Vefat Etti)
 4. Ayşenur Avgın TEKİN (Depremde Enkazdan Yaralı Kurtarıldı)
 5. Uzay TEKİN (Bebek Depremde Enkazdan Kurtarıldı)

Kat 5 - 9 Nolu Daire;

 1. Ziya ÇAKMAK (Depremde Enkazda Vefat Etti - Babam)
 2. Macide ÇAKMAK (Depremde Enkazda Vefat Etti - Annem)

Kat 5 - 10 Nolu Daire;

 1. Mustafa AKBEN (Deprem gecesi evde değildi)
 2. Zehra AKBEN (Deprem gecesi evde değildi)
 3. Kerem AKBEN (Çocuk Deprem gecesi evde değildi)

Kat 6 - 11 Nolu Daire;

 1. Abdullah ÖNER (Depremde Enkazda Vefat Etti)
 2. Netice ÖNER (Depremde Enkazda Vefat Etti)
 3. Ahmet Eren ÖNER (Deprem gecesi evde değildi)

Kat 6 - 12 Nolu Daire;

 1. Mustafa ÇİMEN (Depremde Enkazda Vefat Etti)
 2. Kevser ÇİMEN (Depremde Enkazda Vefat Etti)

Kat 7 - 13 Nolu Daire;

 1. Ahmet SUSAÇAN (Depremde Enkazdan Yaralı Kurtarıldı)
 2. Nesrin SUSAÇAN (Depremde Enkazdan Yaralı Kurtarıldı)
 3. Fikriye SUSAÇAN (Çocuk Depremde Enkazdan Kurtarıldı)
 4. Kayla SUSAÇAN (Çocuk Depremde Enkazda Vefat Etti)

Kat 7 - 14 Nolu Daire;

 1. Öznur KÖSE (Depremde Enkazda Vefat Etti)
 2. Edanur KÖSE (Depremde Enkazdan Yaralı Kurtarıldı)

 

İletişim ve Sosyal Medya Adresleri

Twitter Adresi: @faziletapt
İnstagram Adresi: @faziletapt
Enkaz Yakınları İrtibat Telefonu: +90 (0) 505 518 63 25

Okunma 1415 kez Son değişiklik Kas 08 2023
Super User

Adalet Peşinde Aileleri www.adaletariyoruz.com resmi web adresinde hukuk mücadelesine devam ediyor. Bu mücadelemizde bir mumda siz yakın ve yorumlarınız ve beğenilerinizle destek olun lütfen.

3 yorum

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.