Ebrar Sitesi Neden Yıkıldı Öne çıkarılmış

Tem 16 2015 İlk yorum yapan siz olun!
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Ebrar Sitesi 1999 depreminden sonra yapılaşmaya başladı. Ebrar sitesi yıllar içerinde bloklaşan bir site olduğundan çoğu apartman burç inşaat ve selam apartmanı gibi başka adlarla yapılarak Ebrar sitesinin bir parçası oldu. Bu yüzden Ebrar sitesi 20 bloktan oluşmaktadır. Her blok apartman görevli dairesiyle 10. kata kadar  yapılaşan bu blokların her katında 4 dairenin yer almaktadır.

Maalesef ki 6 şubat depreminde sadece 4 blok ağır hasarlı olarak ayakta kalmıştır. Böylesi bir yıkımda  maalesef ki vefat edenlerin sayısı yaklaşık 1400’dür. Bu kelimenin tam anlamıyla bir katliamdır. Bizim bu süreçte ki en büyük amacımız bu katliamdan sorumluların yargı önünde hesap vermesidir.

Ebrar Sitesi Nasıl Yıkıldı.

Yaşanan katliamdan sorumlu kişilerin yargı önünde hesap vermesi için hukuki süreci başlattığımızı bildirmek isteriz. 6 şubat depreminde Ebrar  sitesinde yaşanan bilançonun bu kadar ağır olmasının nedenlerine bakacak olursak; zemine uygun olmayan arazilerin imara açılması, kalitesiz malzemelerin kullanılması, binaların doğru bir şekilde denetlenmeden yapı ruhsatı verilip onaylanması gibi nedenleri sıralayabiliriz.

Ebrar sitesinin yapımındaki ihmalkârlıklar zinciri ve yıkımın oluşturduğu bu tablo dehşet vericidir....

Burada ki en büyük problemlerden bir tanesi Afad’ın 7.0 olarak merkez üstü Kahramanmaraş olarak beklenen depremle ilgili alanında uzman kişilerle beraber hazırlanan raporda, stadyum ve çevresinin yani Ebrar sitesinin olduğu bölgenin zemin sıvılaşması olduğu beklenen yükseklikte ki depremi bölgede ki binaların dayanamayacağı ve yönetmeliğe tek uygun bina olarak belediye binasının ayakta kalacağı raporda belirtilmiştir. Bölgenin kentsel dönüşüme verilmesi alınacak önlem olarak belirlenmiştir. 

Raporda kentsel dönüşümüne verilmesi gerekmesine rağmen alınmayan önlemler binlerce insanın ölümüne sebebiyet vermiştir..

Okunma 213 kez Son değişiklik Ağu 17 2023
Super User

Adalet Peşinde Aileleri www.adaletariyoruz.com resmi web adresinde hukuk mücadelesine devam ediyor. Bu mücadelemizde bir mumda siz yakın ve yorumlarınız ve beğenilerinizle destek olun lütfen.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.