Selim Köse Apartmanı Neden Yıkıldı Öne çıkarılmış

Ara 03 2023 İlk yorum yapan siz olun!
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

HATAY- ANTAKYA ODABAŞI MAH. Selim Köse Apartmanı- Öğretmenler sitesi karşısı
Hatay’da en büyük yıkımların olduğu bir mahalle Odabaşı Mahallesi.

Selim Köse Apartmanı.. 7 katlı her katta 3 dairenin olduğu bir bina. Binanin zemin kati isyeri olarak planlanmis. Bina daha 6 yasinda bile degildi.. Depremin ilk saniyelerinde adeta kırılarak 2. Kattan ayrılarak yola doğru yıkılan bir apartman.. Depremin İlk saniyelerinde 1. Kattan atlayarak hayatta kalan ve annesini çıkaran bir vatandaş ile 2. Kattan binanın kırıldığı yerden betonların arasından çıkarılan 3 kişi (1 tanesi 4 yasinda bir kiz cocugu) ve arama kurtarma çalışmalarında kurtarılan bir kaç can daha mucizevi şekilde hayattalar.  Apartmanda insanlar ya yataklarında ya da kapı önlerinde kaçmak isterlerken vefat ettiler. Arama kurtarma çalışmalar günlerce sürdü. Aileler paramparça oldu.

 

Deprem Hukuk Mücadelesinde Sonuç Alamayan Bizleri Böyle Vurdu

9.5. ayın sonunda dosyaya giren ölü sayısı 42 can.. Hala rakam bile netleşmiş değil dosyada. Apartmanda yaşayanlar sayının çok daha fazla olduğunu söylüyor.

Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün depremde hasar gören binasının yanında bulunan Yapı Denetim ve Yapı Malzeme Şube Müdürlüğünün tek katlı binasının bir kısmı 11 Şubat'ta Valiliğin kararıyla yıkılmıştı.Yıkılan binada Hatay ve ilçelerindeki binaların teknik verileri ve laboratuvar sonuçları bulunuyordu. Yıkım bir grup avukatın çabasıyla durdurulmuş ve akabinde Hatay Valisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürü hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.Hatay Yapı Denetim ve yapı malzeme Şube müdürlüğü binası hasarlı olmamasına rağmen yıkıldığı için apartmanla ilgili bazı evraklar hala ulaşılabilmiş değil.

Binanın yapı denetiminden sorumlu firma olan Antakya Yapı Denetim şirketinin kendi işyerinin olduğu bina bile yıkıldı. Ulusal basında “yapı denetim kendini denetleyememiş” haberlerini konu oldu. Şantiye şefi ile yapı denetim firması sahibi kardeş.

Dosyaya sunulan hiç bir dilekçe ve hiçbir talep dikkate alınmadı. Digital ortamda saklanması gereken ve dosyada eksik olan evrakların dosyaya girmesini talep ettik, yazılan tek bir müzekkere dahi yok. Tutuklama taleplerimize yanıt yok.

Selim Köse Apt

 

Dosyada Müteahhit H. Köse, Yapı denetim firması Antakya Yapı Denetim sahibi E.Ezer ve şantiye şefi M. Ezer’in ifadeleri alınarak serbest bırakılmıştır, tutuksuz yargılanıyorlar. Başkaca ifadesi alınan şüpheli yok.

Şüpheliler zemin kat iş yeri kirişlerine asma tavan için vidalama yapıldığı için ve depremin çok büyük olduğu için binanın yıkıldığını beyan ettikleri fotoğrafları dosyaya sunmuşlar. Bu konu ile ilgili işyeri sahiplerinin ifadesi alınmadı. Dosyaya sunulan fotoğraflar ile ilgili uzman görüşü sorulmasını talep ettik, talebimiz yanıtsız çaresizce bilirkişiden raporun dönüşü bekleniyor.

Bina Ne kadar hızlı yıkıldı

Deprem Öncesi

fotoğraflarda görülüyor ki bizim binamızın yakınındaki daha eski ,daha yeni,daha az katlı,daha çok katlı bir çok bina ayakta. Gerçekten depremin büyüklüğü ve ivme ya da sadece zemin mi kusurlu ?

06/08/2023 tarihinde savcılıkça olay yeri inceleme ve tespit işlemi yapılmış, farklı noktalar kazılar yapılmış olup, yapılan kazılarda eriyeler iyi bağlanmadığı için beton dökümünde kaymalar yaşandığı tespit edilmiştir. Bunun üzerine tutuklama talebinde bulunmamıza rağmen tutuklama talebimize yine yanıt dahi verilmemiştir.

 Şüpheliler elini kolunu sallayarak geziyor, yapı denetim firması sahibi WhatsApp gruplarında denetlediği bina yıkılmamış gibi akıl dağıtıyor. Bu cezasızlık sistemi onları koruyor, kimse suçlu değilse bu apartmanda can veren 42 kişi mi suçlu, tesadüfen hayatta kalan mı ? Kim suçlu sormak istiyoruz

İletişim ve Sosyal Medya Adresleri

Twitter Adresi: @selim.kose


İnstagram Adresi: @selim.kose
Enkaz Yakınları İrtibat Telefonu: 

Okunma 323 kez Son değişiklik Ara 03 2023
Super User

Adalet Peşinde Aileleri www.adaletariyoruz.com resmi web adresinde hukuk mücadelesine devam ediyor. Bu mücadelemizde bir mumda siz yakın ve yorumlarınız ve beğenilerinizle destek olun lütfen.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.