Tutar Sitesi Neden Yıkıldı Öne çıkarılmış

Ağu 17 2023 İlk yorum yapan siz olun!
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Tutar Yapı Sitesi’nin adresi Adana İli Çukurova İlçesi (yapıldığı dönem Seyhan ilçesine bağlıdır) Yurt Mahallesi 71431 Sokak No. 12’dir. Sitenin inşaatına 1996 yılında başlanılmış ve A, B, C ve D bloktan oluşan bir site idi. İlk B ve C bloklarının inşaatına başlanılmış olup, ikiz olarak tasarlanan bu blokların 1998’de kaba inşaatı bitmiş, 2000 yılından itibaren ise ikamet edilmeye başlanılmıştır.

6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17’de meydana gelen Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 şiddetindeki depremlerde işbu 4 bloklu sitenin C bloğu saniyeler içerisinde yıkılarak 63 kişi ve doğmamış 6 aylık bir bebeğe mezar olmuştur. Oysa bu binalar 27 Haziran 1998’de saat 16.55’te Adana’nın Ceyhan ilçesi merkezli 6.2 büyüklüğündeki depremde hasar dahi almamış idi. A, B ve D bloklar ise halihazırda -meydana gelen binlerce artçı ve depreme rağmen- ağır hasarlı dahi olmamakla beraber insanlar ikametlerini sürdürmektedir.

Tutar Sitesi Neden Yıkıldı.

Tutar Yapı C Blok ile ilgili 2020 yılının Ocak ayında basit tadilat ruhsatı ile yapılan tadilatlardır vardır. İşbu tadilatlar esnasında günlerce hilti sesleri yankılanmış, defalarca kamyonlar ile çuval çuval molozlar taşınmış ve bina sakinlerinin tüm ikazlarında rağmen tadilatlar durdurulmamıştır. Bu sebeple bina sakinleri Çukurova Belediyesi’ne binada kolonlarının kesildiğine, iç ve dış duvarların yıkıldığına ayrıca alt kat dükkân ile üst kat konutun kiriş ve tabliyeler kesilmek suretiyle proje dışı bir merdiven ile birleştirildiğine yönelik şikayetlerde bulunmuşlardır. Ancak Çukurova Belediyesi işbu şikayetleri dikkate almamış “Mafya bunlar, uğraşmayın” şeklinde beyanlar ile karşılaşmıştır. Şimdi ise savcılığın müzekkeresine cevaben Çukurova Belediyesi herhangi bir şikâyetin varlığını inkâr etmektedir. Oysa halihazırda hayatta olan şahitler kendilerinin de defalarca şikâyette bulunduklarını ancak belediyenin hiçbir önlem almadığını beyan etmektedir. Çukurova Belediye Başkanı ise resmi sosyal medya hesabından 28 Temmuz 2023 tarihinde “Kolon kesildiğine dair iddialarla ilgili 2000 yılından önce tamamlanmış binada işyerinin genişletilmesi için KOLON KESİLDİĞİNE DAİR İDDİALAR var hatta apartman sakinleriyle aralarında davalık karakolluk olduklarına dair KAYITLAR var 2020 yılında verilen basit tamir tadilat yazısının bu durumla bir alakası yoktur” şeklinde bir paylaşım yapılmıştır. Kolon kesildiğine dair belediye dosyasında kayıtlar var mıdır yok mudur? “Şikâyet Yok” diyen belediye, “Şikâyet var, ama kendi dönemimden önce, hatta Yurt Mahallesi Çukurova’ya değil, Seyhan Belediyesi’ne bağlı olduğu döneme ilişkin” diyen de aynı belediyenin başkanıdır. Ancak her ikisinin beyanlarının da doğru olmadığını şahit beyanlarıyla sabittir. Yüz yüze görüşmelerde “Şikâyet var ama bulamayacaksınız” şeklinde pişkin pişkin verilen yanıtlardan da anladığımız üzere şikâyetler sümen altı edilmektedir. Belediye yetkilileri görevlerini ihmal etmek suretiyle 63 kişi ve 1 doğmamış bebeğin ölümüne olası kast ile sebebiyet vermekten yargılanmalıdır. Ancak Çukurova Belediyesi’ne karşı başlatılan herhangi bir soruşturma dahi bulunmamaktadır!

Sitenin bu kadar kısa sürede yerle bir olmasının arkasında bir sürü ihmal bulunmaktadır ...

Savcılık nezdinde yürütülen dosyada ise bölgesel bir heyetten bir bilirkişi raporu alınmakla yetinilmiş, ne bir ek rapor veya daha donanımlı bir heyetten rapor alınmaya lüzum görülmemiştir. İşbu hatalar ve eksiklikler ile dolu rapora göre demir ve betonun kalitesi dönemin Yönetmeliği’ne bile aykırı olacak şekilde kötü bulunmuş ve binanın adeta hasbelkader ayakta durduğu belirlenmiştir. Akabinde binanın müteahhidi, inşaat mühendisi (aynı zamanda Teknik Uygulama Sorumlusu) ve belediyenin (o dönem Seyhan Belediyesi) kusurlu olduğunu tespit etmiştir. Binanın müteahhidi 2008 yılında öldüğünden onun hakkında ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, kaçak olan inşaat mühendisi hakkında taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan (Asla kabul edilemez, olası kast ile adam öldürme suçundan yargılanması gerekmektedir!) iddianame düzenlenmiş, Seyhan Belediyesi’ne karşı ise dosya tefrik edilmiştir. Savcılık tarafından Çukurova Belediyesi aleyhine herhangi bir işlem yapmaya gerek duyulmadığından bir müşteki vekili tarafından Çukurova Belediyesi aleyhine yeniden suç duyurusunda bulunulmuştur. 

Ancak alınan raporda binada 2020 yılının Ocak ayında yapılan tadilatlar ile ilgili tek bir cümle ile “Evraklar ve toplanan deliller üzerinde yapılan incelmeler neticesinde, beyanlarda yer alan kolon kesme iddialarının (proje ve fotoğraflara göre) tespit edilemediği kanaatine varılmıştır". Dosyada tadilat yapılan dairelerin son sahibi tarafından alınan bir banka Gayrimenkul Değerleme Raporu bulunmaktadır. Binada ciddi PROJE DIŞI TADİLATLARIN yapıldığı işbu 14.12.2021 tarihli Gayrimenkul Değerleme Raporu ve fotoğraflar ile sabittir. İşbu değerleme raporu s. 5, 6 ve 7 ve fotoğraflarda görülmektedir ki zemin kat işyeri ve 1. kat konut hol ve banyo kısımlarında merdiven kovası inşa edilerek tek hacim haline getirerek birleştirmiş, ayrıca çocuk odası, 2 adet balkon, yatak odası ve iklimlendirme hacimleri birleştirilmiştir (yani dairelerin içerisinde bulunan duvarların neredeyse tamamı kırılmıştır), aynı zamanda binanın dış duvarı da yıkılarak cam duvar yapılmıştır. Ayrıca "Yapılan proje dışı imalatlar geri dönüşümü kapsamlı ve masraflı tadilatla mümkün olduğu" şeklinde belirtilmiştir eksper raporunda (S. 7). Ancak bu hususlara ilişkin bilirkişi raporunda tek bir cümle bile yoktur!

Raporda ne binanın yıkım şekline, ne alt kat ile üst katın proje dışı kiriş ve tabliyeler kesilerek birleştirilmesine, ne binada iç ve dış duvarlar kırılarak oluşturulan yumuşak kat sorunsalına, ne kolonlara döşenmiş olan 6’lı prize tek kelime ile değinilmemiştir. Bu hususların her biri de binanın depremde yıkılmasına sebebiyet verebilme ihtimali bulunan unsurlardır. Savcılık tarafından tadilat yapan kişilerin ifadelerine dahi başvurulmamış, tadilatı yapan şirketin çalışanları dinlenilmemiş, dinlenilmesi talep edilen şahitler dahi dinlenilmemiştir.

Karot örneğinin ne zaman, kimin tarafından, binanın neresinden, kimin eşliğinde, kaç adet alındığı hakkında raporda tek kelime bulunmamaktadır. Oysa bilinmektedir ki; kırık bir kolondan veya taşınmış bir enkazdan alınan karot örneğinden çıkan değerler yanıltıcıdır.

Ayrıca dosyada tanık ifadelerinde defalarca tadilatı yapan kişileri ikaz eden bina sakinlerinin tadilatı yapan kişiler tarafından silahla tehdit olduklarının belirtilmiş olmasında rağmen, bu hususta da savcılık tarafından herhangi bir soruşturma başlatılmamıştır.

Tüm bu eksikliklerden görüleceği üzere herhangi etkin bir soruşturma yürütülmemiş, şehitlerimize layık bir adil yargılama yapılmamıştır. Ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karara müşteki vekillerince itiraz edilmiş, sulh ceza hakimliği tarafından karara bağlanması beklenilmektedir. İnşaat mühendisi hakkında açılan Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi nezdindeki davanın ilk duruşması ise 17.11.2023 tarihinde saat 09:30’da görülecektir.

Tutar Sitesinde Kimler Vefat Etti.

63 Kişi ve 1 Doğmamış 6 Aylık Bebek Enkazda Vefat Etmiştir

Enkazda Vefat Eden Kişilerin Listesi:

1- MEHMET ŞENOL GÜRBÜZ (Yaş: 56),

2- ADNAN ŞİMŞEK (Yaş: 58),

3- ALAATTİN ÖZDOĞRU (Yaş: 64),

4- ALİ DALKILIÇ (Yaş: 72),

5- ALİ TOKER (Yaş: 77),

6- ALPEREN ŞENOL KARACA (Yaş: 3),

7- ARDA YALÇIN (Yaş: 17),

8- ASRIN TÜRKMENOĞLU (Yaş: 19),

9- ATİLLA ERDOĞDU (Yaş: 54),

10- AYAZ TÜRKMENOĞLU (Yaş: 9),

11- AYÇA HİLAL ERDOĞDU (Yaş: 19),

12- AYDANER TÜRKMENOĞLU (Yaş: 21),

13- AYLİN DALKILIÇ (Yaş: 49),

14- AYŞE GÜL YALÇIN (Yaş: 47),

15- BEDRİYE ÖZDOĞRU (Yaş: 56),

16- BETÜL ZEHRA TERLER (Yaş: 9),

17- BİNNAZ ÖZDEMİR (Yaş: 66),

18- BURAK ARNAS (Yaş: 35),

19- BÜLENT YALÇIN (Yaş: 45),

20- CAN TERLER (Yaş: 43),

21- CANAN TEMEL (Yaş: 52),

22- CENNET SUDE ŞİMŞEK (Yaş: 18),

23- EBRU YALIM (Yaş: 30),

24- ELİF ATEŞ (Yaş:53),

25- EMİNE DEMİREL (Yaş: 41),

26- ENGİN MACİT (Yaş: 47),

27- ERDOĞAN HOŞGÖR (Yaş: 25),

28- EYMEN ÜZER (Yaş: 7),

29- FATİH ARNAS (Yaş: 43),

30- FATMA EROĞLU (Yaş: 57),

31- FATMA TOKER (Yaş: 72),

32- FİKRİ ATEŞ (Yaş: 63),

33- GÜLER SEHMAN (Yaş: 64),

34- GÜLSÜM EROĞLU (Yaş: 80),

35- GÜLŞEN YÜRÜR ERDOĞDU (Yaş: 51),

36- HALİME BAYINDIR (Yaş: 86),

37- HASAN ERCAN (Yaş: 62),

38- HASAN TÜRKMENOĞLU (Yaş: 47)

39- HAVVA YAHŞİ ÜZER (Yaş: 43),

40- HAYATİ NOYANER (Yaş: 68),

41- HÜSNE YILAR (Yaş: 54),

42- İKRA KIZILTAŞ (Yaş: 26),

43- MEHMET ŞAKİR ANGIN (Yaş: 64),  

44- MERVE DİLARA ŞİMŞEK (Yaş: 23),

45- MUSTAFA SEHMAN (Yaş: 66),

46- NAİLE BAYINDIR (Yaş: 62),

47- NAŞİDE SENA TERLER (Yaş: 15),

48- NAZMİYE ŞİMŞEK (Yaş: 49),

49- NECDET TURUS (Yaş: 73),

50- NURTEN TURUS (Yaş: 68),

51- SAADET MACİT (Yaş: 46),

52- SAADETTİN ALKAN (Yaş: 63),

53- SALİME ASLAN (Yaş: 65),

54- SELAHATTİN BAYINDIR (Yaş: 70),

55- SENA NOYANER (Yaş: 28),

56- ŞEYHO ASLAN (Yaş: 67),

57- TUBA EŞE TERLER (Yaş: 42),

58- ÜLVİYE TÜRKMENOĞLU (Yaş: 44),

59- YUNUS EMRE SEHMAN (Yaş: 25),

60- ZEYNEP ARNAS (Yaş: 63),

61- ZEYNEP SU ERDOĞDU (Yaş: 12),

62- ZEYNEPNAS ARNAS (Yaş: 15),

63- ZÜHAL TURUS (Yaş: 49),

64- BEBEK USKANER (Doğmamış, 6 Aylık)

İletişim ve Sosyal Medya Adresleri

  1. Twitter Adresi: @tutarsitesi
  2. İnstagram Adresi: @tutarsitesi
  3. Enkaz Yakınları İrtibat Telefonu: +90 (0) 546 952 05 44

 

 

Okunma 1035 kez Son değişiklik Ağu 17 2023
Super User

Adalet Peşinde Aileleri www.adaletariyoruz.com resmi web adresinde hukuk mücadelesine devam ediyor. Bu mücadelemizde bir mumda siz yakın ve yorumlarınız ve beğenilerinizle destek olun lütfen.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.