Ezgi Apartmanı Neden Yıkıldı Öne çıkarılmış

Tem 16 2015 İlk yorum yapan siz olun!
Ögeyi değerlendirin
(2 oy)

Ezgi Apartmanı 1996 yılında arsa sahibi tarafından kat karşılığında müteahhit Yakup Aktaş'a yaptırılmaya başlanıp 1999 yılında faaliyete geçen bir bina. Altta iki kat 2 dükkan yeri, apartman görevlisi dairesi ve kazan dairesi ve 8 kat daire olmak üzere toplam 10 kat üzerinden yapılmış. Binanın şekli kare olup köşegen şeklindeki duvar ve ara koridor ile daireler birbirinden ayrılıyordu.

2003 yılına kadar alttaki dükkanları bir boya firması ve binanın müteahhiti ofis olarak kullandı. 2003 yılından sonra ise dükkanda malum pastane faaliyete geçti bir süre sonra ise müteahhitte ofisi kapatıp pastaneye devretti. 2017ye kadar yapıldığı şeklinde kullanılan dükkanda  2017 yılında pastane tarafından apartman sakinleri ile apartmana ait alanların kullanımı için de anlaşılarak tadılat yapılmaya başlandı..

Ezgi Apartmanı Nasıl Yıkıldı.

Bizim bu tadilatla ilgili ciddi şüpheleriniz ve bildiğimiz şeyler var. Gerek tadilatın uzun ve gürültülü bir şekilde sürmesi, gerek tadilattan sonra gördüğümüz şeyler apartman görevlisinde ve yöneticisinde ciddi endişeler uyandırdı. Ancak tadilat sırasında binanın çevresini dışardan görünmeyecek şekilde panolarla kapatmaları dolayısıyla tam olarak neler yaptıklarını göremedik.

It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old ...

2021 yılında ise bina sakinlerinin ısıtma sistemi olarak doğalgaza geçme talepleri doğrultusunda binaya gelen doğalgaz firması yetkilileri binada ciddi tahribat olduğunu inceletmemiz gerektiğini beyan etti. Yönetici tanıdığı bir inşaat mühendisi vasıtası ile bu tahribatları apartman görevlisi ile birlikte fotoğraflatıp Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü şikayet dilekçesi verdi. Bir süre sonra Onikişubat Belediyesi tarafından verilen dilekçe cevabında ise gelip inceleme yapıldığı ancak kazan dairesinde bahsedilen tahribatlara rastlanılmadığı, tadilatın ise 2018 yılında çıkar imar barışı kapsamında olduğunu beyan etti ancak ne belediye arşivinde ne de başka bir yerde bu tadilata dair alınmış herhangi bir ruhsat bulunamadı ve de depremde sağ kurtulan bina görevlisi belediye çalışanlarının binayı denetlemeye gelip gelmedilerini bilmediğini, gelselerdi haberinin olacağını söyledi.

2023 yılında ise bina Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat saat 04:17 deki depremde 15 saniye içerisinde pastane tarafına doğru çökerek içerisinde bulunan 36 kişiye mezar oldu. Binanın sağlam bir zeminde bulunması, nispeten yeni ve sağlam olduğu düşünülen bir bina olması ve binada enkaz altından sağ kurtulan apartman görevlisinin beyanatları doğrultusunda binanın yıkımında, bina altında bulunan işletmenin yaptığı tahribatlardan dolayı çok kusurlu, müteahhitin ise mimari proje ile bazı noktalarda çelişen şekilde bina inşa ettiği için az kusurlu olduğunu düşünmekteyiz.

Ezgi Apartmanında yakınlarını kaybeden aileler olarak bizim binamızın yıkımında kasten veya taksiren suçlu olanların, verilen dilekçeye rağmen gerekli önlemleri anlamayanların, ihmalkâr davrananların yani kısaca sorumluluğu olan kişilerin cezalandırılmasını, adaletin yerini bulmasını bekliyoruz. Başka bir beklenti veya düşüncemiz yok. Yakınlarımızın ölümüne sebep olanlar en ağır şekilde cezalandırılsın ki bundan sonra başka anneler, babalar, evlatlar, kardeşler, arkadaşlar, masum insanlar ölmesin. Biz sadece adalet istiyoruz.

Okunma 322 kez Son değişiklik Ağu 17 2023
Super User

Adalet Peşinde Aileleri www.adaletariyoruz.com resmi web adresinde hukuk mücadelesine devam ediyor. Bu mücadelemizde bir mumda siz yakın ve yorumlarınız ve beğenilerinizle destek olun lütfen.

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.